Anadolu Ajansı'nın HaberiDünya Epilepsi Günü
Epilepsi ve Yaşam Platformu Başkanı Öztürk:
- "Çoğu epilepsili durumu çevresinden saklıyor"
ANKARA (AA) - Epilepsi ve Yaşam Platformu Başkanı Ebru Öztürk, Türkiye'de 950 bin epilepsili olmasına rağmen çoğunluğun iş ve sosyal hayattan dışlanmamak için epilepsili olduğunu çevresinden sakladığını, bunun fark edilmemesi için kendini toplumdan izole ederek yalnız yaşadığını bildirdi.

Öztürk, Dünya Epilepsi Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, epilepsi nöbetlerinin diğer rahatsızlıklar gibi süreklilik arz etmediği için belki yılda 1 kere gerçekleşen birkaç saniyelik nöbetin, 1 kere çekilen EEG'de denk gelmesinin mucize olduğunu, bu nedenle ne engelli ne de engelsiz grubuna girebildiklerini belirtti.

Epilepsi hastasının gayet sağlıklı görünürken bir anda fenalaşmasının epilepsi ile ilgili bilgisi olmayan kişilerin korkmasına ve daha sonra o kişiden uzaklaşmasına neden olabildiğini vurgulayan Öztürk, şunları kaydetti:

"Aynı durum iş hayatında da geçerli olduğu için işveren de epilepsililerin ne zaman fenalaşacağını bilemeyerek, iş kazası riski almamak için işe almıyor. İş hayatı sorunu da eklenerek üzerimize bir yük daha bindiriyor. Bu nedenle 950 bin epilepsili olmamıza rağmen çoğunluk iş ve sosyal hayattan dışlanmamak için epilepsili olduğunu çevresinden saklamakta, bunun fark edilmemesi için kendini toplumdan izole etmekte ve yalnız yaşamaktadır. İşte bu nedenle dünya çapında epilepsililer intiharda birinci sıradadır."

Epilepsililerin engel derecesinin hesaplanması ve ehliyet ile ilgili yönetmelik tasarı önerileri için bu ay iki kere ilgili Bakanlık ile görüşme yaptıklarını, fakat gündemdeki olaylardan dolayı konunun biraz daha ertelendiğini aktaran Öztürk, "Oysa ben Dünya Epilepsi Günü'nde bunun sonucunu herkese duyurmak istiyordum. İnşallah Dünya Beyin Günü olan 26 Mart'ta her şey bitmiş, güzel bir haber duyurmuş oluruz. Dünya Epilepsi Günü çalışmalarımıza odaklandığımız için Engelliler ve İş Projemizi şubat ayına erteledik. Ocak ayında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına kadar getirdiğimiz bu projeye, bu ay görüşmeye giderek güzel bir sonuç almak ilk hedefimiz." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar

  1. Ben sadece bi kere epilepsi ilacı olan depakinden 1 hap kullandım 5 ay önce ama nöbet 10 yıldır gecirmiyorum ehliyetimde var yenileyecem ama oo doktorun verdigi ilac sistemde göründüğü icin bana sağlık raporu vermiyorlar ne yapmaliyim

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Epilepsi hastaları ne engelli ne sağlıklı görülüyor

Epilepsi farkındalığna herkesi davet ettik

EPİLEPSİ HASTALARININ SÜRÜCÜ EHLİYETİ ALMALARI İLE İLGİLİ YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK İÇİN HAZIRLANMIŞ OLAN ÖNERİ TASLAĞI